Ekrany akustyczne

Ekrany akustyczne

Ekrany akustyczne to przegrody, które znajdują się pomiędzy źródłem dźwięku a odbiorcą. Miejscem odbioru mogą być stanowiska pracy w halach przemysłowych, ale również budynki mieszkalne lub inne obiekty wymagające spełnienia norm poziomu hałasu w środowisku zewnętrznym.

Przedsiębiorstwo Akustyczne „HAAL” wykonuje ekrany akustyczne mające zastosowanie zarówno przy tłumieniu hałasu komunikacyjnego, jak i hałasu generowanego przez przemysł. Przez okres ponad 25 lat istnienia firmy, w naszym dorobku zgromadziliśmy setki wykonanych projektów w zakładach i fabrykach znajdujących się w całej Polsce, gdzie ekrany akustyczne były najbardziej optymalną formą wyciszenia. Nasze usługi kierujemy nie tylko do wszelkiego typu przedsiębiorstw przemysłowych, ale także do właścicieli dróg, działek i wszelkich innych obiektów, gdzie istnieje potrzeba wytłumienia hałasu.

Zastosowania ekranów akustycznych

  • ekranowanie stanowisk pracy oraz maszyn i urządzeń - stawiane w tym celu ekrany umożliwiają zmniejszenie poziomu hałasu w określonym obszarze hali fabrycznej. Aby jak najlepiej przystosować się do panujących na niej warunków, zastosowanie znajdują zarówno ekrany stacjonarne, jak i typu parawanowego bądź kotarowego, którymi można łatwo otoczyć częściowo lub całkowicie źródło hałasu.

  • ekranowanie środowiskowe - ekrany stawiane do tego celu umożliwiają zmniejszenie poziomu hałasu w określonym obszarze przestrzeni w środowisku zewnętrznym. W przypadku zakładów produkcyjnych, fabryk bądź innych terenów, najczęściej umieszczane są w bliskim sąsiedztwie hałaśliwego obiektu lub na granicy działki. W przypadku ciągów komunikacyjnych, np. dróg, umieszczane są poza skrajnią drogi. Kładziemy duży nacisk na estetykę projektowanych przez nas ekranów.

Budowa i wykonanie ekranów akustycznych

Budowa akustycznych ekranów stanowiskowych i środowiskowych jest zasadniczo podobna. Na ogół każdy ekran składa z warstw dźwiękochłonnych i izolacyjnych, przy czym warstwa dźwiękochłonna jest zwrócona w kierunku źródła hałasu. W szczególnych wypadkach stosuje się ekrany obustronnie dźwiękochłonne z wewnętrzną warstwą izolacyjną. Tego typu ekrany stosujemy we wnętrzach przemysłowych, gdzie nie tylko trzeba odgrodzić pracowników od hałaśliwych maszyn i urządzeń, ale również obniżyć poziom. tzw. tła akustycznego panującego w hali.

Na skuteczność działania ekranów akustycznych (głównie środowiskowych) wpływają przede wszystkim ich wymiary liniowe, a zwłaszcza wartość stosunku wysokości (względnie szerokości) do długości ulegającej ugięciu fali dźwiękowej. Jeżeli wymiary ekranu są mniejsze od długości fali akustycznej, wówczas opływa ona ekran, a poziom ciśnienia akustycznego dźwięku za ekranem może się niekiedy nawet zwiększyć. Bardzo istotne jest zatem dobranie odpowiedniej wielkości ekranu, aby tzw. cień akustyczny rzucany przez ekran objął miejsce podlegające wyciszeniu.

Naszym pierwszym krokiem podczas każdego zleconego nam zadania jest wykonanie ekspertyzy akustycznej, której podstawowym zadaniem jest opracowanie najbardziej efektywnego sposobu wyciszenia danego obiektu oraz określenie parametrów akustycznych i mechanicznych przyjętego rozwiązania wyciszającego. Ponieważ podchodzimy do każdego zlecenia indywidualnie przez cały okres naszych prac, jesteśmy w stanie zagwarantować, że wykonany przez nas ekran akustyczny będzie nie tylko spełniał swoją podstawową funkcję wyciszeniową, ale także będzie jak najlepiej dostosowany do wszelkich innych wymogów technologicznych i ergonomicznych.

Nowością jest stosowanie przez P.A. „HAAL” ekranów akustycznych wypukłych, które dodatkowo posiadają cechę rozpraszającą dźwięk.

Zapraszamy także do zapoznania się z naszą ofertą: